Webhosting

Webhosting – dům pro váš web

V tomto článku vám řeknu více o tom, co je to webhosting a jak si vybrat ten správný.

V minulém díle jsme si povídali o doméně, vaší internetové adrese, takže pokud jste tímto prvním krokem neprošli, tak to doporučuji nejdříve napravit, abychom mohli pokračovat v cestě tímto druhým krokem k vašemu webu.

A tím druhým krokem k webu hned po doméně je právě webhosting. Každý web musí totiž mít svou adresu, ale také musí mít kde bydlet. Co by se stalo, kdyby jste měli nějakou adresu bydliště, ale na té adrese by nebyl žádný dům, nic kde by vás mohl někdo navštívit. Byli byste v tom případě bezdomovcem, ale na internetu web nemůže být bezdomovcem :) Web musí mít svou adresu – doménu a svůj dům, kam adresa směřuje a u webu je tím domem webhosting.

A tak jako u bydlení i u webhostingu existují takové 3 základní kategorie, které bychom mohli nazvat takto

  1. podnájem, je to něco jako společné bydlení více cizích lidí v jednom bytě
  2. pronájem, pronajmete si svůj byt, svůj prostor
  3. postavíte si vlastní dům

Pojďme si říct výhody a nevýhody těchto jednotlivých variant.

Podnájem

Když si vezmeme první variantu podnájmu a sdílení jednoho bytu s více lidmi a navíc cizími, tak to bezesporu bude nejlevnější varianta, ale každodenní přebývání zde určitě nebude žádný med. Mohou nastávat konflikty, protože každý má jiný názor a chce něco jiného a ne vždy funguje vše na 100%.

A u webhostingu je to stejné, tato varianta se nabízí většinou jako hosting zdarma, ale vše je udělané šablonovitě, takže nemáte moc prostoru svých větších realizací a navíc nemáte tu záruku kvality, že vše poběží a bude fungovat, tak jak má.

Tuto variantu bych vám ani za nic nedoporučil, ale v česku najdete mnoho těchto služeb. Takovou nejznámější je webnode.cz kde si můžete udělat web zdarma, ale později jak zjistíte, že vám varianta zdarma nedostačuje, tak za vyšší variantu zaplatíte minimálně dvojnásobnou cenou než jinde.

Pronájem

No a tou vyšší variantou v bydlení je pronájem bytu. Pronájem určitě něco stojí, ale to rychle vykompenzuje to soukromí, které máte, ten klid a prostor na svou realizaci. U webhostingu tato varianta začíná někde okolo 25 Kč měsíčně, což je skvělá cena, díky které je váš hosting postaráno po technické stránce a vy si ušetříte spoustu starostí.

Také máte vždy možnost obrátit se na podporu, která vám pomůže, když to u těch variant zdarma mnohdy tuto možnost nemáte. A i když já dělám weby přes 10 let, tak se taky obracím na podporu s věcmi se kterými si neporadím sám ohledně webhostingu.

Samozřejmě v Česku najdete spoustu služeb v této oblasti, já jsem jich vyzkoušel mnoho, ale s klidem můžu doporučit jen tyto dva WEDOSOnebit, více si o nich řekneme ještě za chvíli.

Vlastní

No a tou třetí variantou je postavit si svůj vlastní dům. Což může být tou nejnákladnější variantou, ale taky do budoucna dobrou investicí, protože dům bude váš. Je však potřeba se o něj neustále starat, aby vám nespadl na hlavu. U webhostingu je touto variantou mít vlastní server, počítač, který bude připojený neustále k internetu, bude zapnutý a návštěvníkům webu se web bude načítat právě z tohoto vašeho serveru.

Musím říct, že tato varianta je opravdu technicky náročná na provoz, protože musíte svůj server chránit před hackery, musíte zajistit dobré připojení k internetu bez výpadků a také neustálé napájení elektřinou. Pokud tedy nejste dobře vybavení technicky a taky vědomostně v této oblasti, tak se do toho vůbec nepouštějte.

Já osobně bydlím v domě a jsem v něm raději než kdybych byl v bytě, ale v případě webhostingu jednoznačně volím variantu pronájmu. Podle mne je to nejméně náročné na provoz, nejjednodušší a řekl bych ke kvalitě, kterou dnes webhostingy nabízejí i nejlevnější variantou, kterou můžete zvolit.

Vybavení

Jenže ono to není jen o samotné té variantě toho bydlení, ale taky o vybavení toho bytu, toho prostoru. A opravdu není hosting jako hosting. Těch parametrů, které webhostingy mají je mnoho, řekněme si alespoň ty základní:

Prostor – je to celkový prostor na disku, který může váš web zabrat, pohybuje se na různých webhostinzích od 100 MB po několik GB až k neomezenému prostoru. Pokud budete využívat pro tvorbu svého webu redakční systém o kterém si řekneme více v dalším díle, tak z mé zkušenosti v naprosté většině webů stačí okolo 500 MB.

Email – je fajn mít ke své doméně i email a webhostingy vám tuto možnost dávají, většinou je omezen prostor pro emaily nebo počet emailových adres.

Databáze MySQL – pokud použijete na svém webu redakční systém, tak ten právě ukládá obsah webu a různá nastavení do tak zvané databáze na kterou je napojen. Na webhostinzích je omezena buď velikost databáze nebo jejich počet. Většinou však pro web stačí jedna databáze s velikostí 50 – 100 MB.

PHP – je programovací jazyk ve kterém jsou naprogramované redakční systémy, které se používají na správu webu. Webhostingy mají různé verze tohoto PHP, které používají, je vždy potřeba podívat se jestli webhosting podporuje tu verzi PHP, kterou potřebuje váš redakční systém.

Další fajn funkcí webhostingu je zálohování. Kvalitní webhostingy jsou zálohované, aby když se něco s webem stane, tak jste mohli požádat o obnovu ze zálohy.

Těch parametrů je opravdu hodně a ani když veškeré tyto parametry webhosting splňuje, tak to není záruka, že web na něm bez problémů poběží. Už jsem viděl desítky webhostingů, které splňovaly všechny parametry co byly potřeba, ale instalace webu mi na něj trvala týden, protože pořád něco nefungovalo a když se opravilo jedno, tak nastal jiný problém a u jiného webhostingu taková instalace zabrala oproti tomu jen 20 minut. No a navíc když se obrátíte na podporu a řeknete jim, že to u nich takto funguje, tak vám lehce naznačí, že u nich je to v pořádku, takže ten problém bude u nás :) což je divné, když jste to předtím 100x dělali stejným způsobem a fungovalo to. Proto je dobré zvolit si kvalitní webhosting.

Který tedy zvolit?

Nad testováním různých webhostingů jsem strávil opravdu hromadu hodin času a natrápil jsem se s nimi. A nakonec jsem zůstal u dvou, které můžu doporučit i vám a to je WEDOSOnebit. A můžu vám říct ke každému z nich pár věcí.

WEDOS – myslím, že je pro většinu lidí naprosto vyhovující. Nabízí vše co je potřeba i mnoho funkcí navíc pro ty pokročilejší. Navíc díky jednoduchosti a nízké ceně 25 Kč měsíčně je to nejoblíbenější webhosting v Česku. Máte-li pár webů, tak neváhejte a hostujte je zde. Natočil jsem i video návod, jak si u WEDOSU zřídit webhosting, najdete jej zde >>

Nyní můžete získat 60% slevu na webhosting u Wedosu, stačí při objednávce zde zadat slevový kód: SUSMEVEM6 (slevový kód se zadává hned v prvním kroku objednávky dole). Akce platí do 30.12.2024

Webglobe – pokud byste potřebovali webhosting s lepším zabezpečením, zálohováním a profesionálnějším přístupem, tak zvolte Webglobe. Já jsem na něj přešel před 2 roky se svými všemi weby a nemůžu mít na něj žádnou výtku. Řekl bych, že ho ocení spíše ti, co už se v této oblasti trochu pohybují a mají zkušenosti. Začátečníkům bych doporučil raději WEDOS. Cenově pak Webglobe vychází dobře, můžete začít na základním tarifu od 55 Kč měsíčně a postupně růst až k vyšším tarifům.

Doufám, že jsem vám osvětlil, co je to webhosting a jak funguje. Je teď na vás, které bydlení si  vyberete pro svůj web. Pokud budete potřebovat pomoct zřídit si takovýto webhosting, tak jděte na www.jakudelatweb.cz, kde najdete video návod, jak to udělat.

V dalším, 3. díle ze série, jak si udělat web se dozvíte, co je to ten zmiňovaný redakční systém a v čem vám ulehčí práci při tvorbě a správě webu.

Mějte se zatím krásně a vytvořte příznivé prostředí pro váš web :)

Jsem webmaster a tvůrce webů s úsměvem :)
Tvorba internetových stránek mne fascinuje od chvíle, kdy jsem na internet nahrál svůj první web. Každý web je pro mne umělecké dílo, které může vidět celý svět. Daleko důležitější je však jaký přinese užitek. Nesmírně mne na tom baví hledání jednoduchých řešení a možností propojení podnikání a online světa internetu.
Proto s týmem skvělých webmasterů vytváříme osobní, podnikatelské a firemní webové stránky s jednoduchou editací. Takové, které kvalitně prezentují služby, projekty a produkty všeho druhu.
Navíc jsem nadšený do online vzdělávání. Rád předávám své zkušenosti na blogu, videích a návodech nebo seminářích.

CHCETE DALŠÍ TIPY Z MÉHO BLOGU?

Nechte mi zde svůj email a jakmile budu mít něco zajímavého, tak vám pošlu zprávu.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Osobní údaje zpracováváme podle těchto zásad.